Ера милосердя

Міркувати про смерть не завжди легко, а часом і дуже складно. Це як ніби думати про те, чого ніколи не бачив і не відчував сам, будуючи лише здогадки. І люди, які не відчувають подібного болю, страждань і мук, як би не старалися, повністю не зможуть зрозуміти тих, хто в даний момент знаходиться наприкінці свого життєвого шляху.
Смерть для людини є логічним завершенням, якоїсь останньою сходинкою життя в цьому світі. Але не можна забувати про те, що поки б'ється серце людини - життя триває, і час, що залишився перед самою смертю настільки ж важливо, як і всі інші етапи життя. Людині все так само (якщо не більше) необхідна турбота, тепло і допомога рідних та близьких, важливо не відчувати себе самотнім, щоб було легше перенести біль.

Зрозуміло, можна уникнути або піти від розмов про це, але не можна ухилитися від проблеми. На жаль, багато людей, які знаходяться на цьому тяжкому етапі свого життя і потребують паліативної допомоги, не отримують її в повному обсязі. За визначенням, паліативна допомога - особливий підхід, який реалізується на різних рівнях медичної та соціальної допомоги з метою поліпшення якості життя хворих і членів їх сімей, які опинилися перед обличчям загрозливого життя захворювання. Ця мета досягається попередженням і полегшенням страждань завдяки ранньому виявленню, ретельній оцінці, купированию болю та інших тяжких фізичних симптомів, а також надання необхідної психосоціальної і духовної підтримки.
Термін «паліативний» походить від латинського «pallium», що означає «маска» або «плащ». Це визначає зміст і філософію паліативної допомоги: створення покриву для захисту в найважчий для людини час.

На жаль, питання з приводу ефективності виявлення симптомів і усунення або полегшення болю, хоча і залишається відкритим, поставлений не так гостро. А ось психосоціальна допомога та духовна підтримка вимагають не тільки корекції, а практично створення якісно нової програми з нуля.
Мабуть, піонером у цій галузі стала громадська організація «Соціальний всесвіт», представивши проект нової молодіжної служби хоспісної допомоги «Ера милосердя». Основне завдання проекту - надання психологічної, соціальної та моральної підтримки пацієнтам хоспісу та членам їх сімей, а також соціальне виховання і духовний розвиток молоді, яка здійснює подібну волонтерську діяльність.

На щастя, студенти нашого університету не виявилися байдужими і відгукнулися на пропозицію взяти участь у проекті. Хоча очікувалося набагато більше учасників - студентів саме медичного університету, оскільки у професійній діяльності лікаря важливо вміння співчувати, розуміти, поважати, підтримувати і викликати довіру. Але в даному випадку важливіше не кількість, а якість.

Курс лекцій на соціальні і психологічні теми представив психотерапевт, соціальний педагог Артур Григорович Мокряк. Ознайомившись з основами паліативної допомоги, принципами психологічної та емоційної підтримки пацієнтів та членів їх сімей, волонтери вперше спробували свої сили у відділенні Хоспісу 17-ї міської клінічної багатопрофільної лікарні.
Складно переоцінити враження, емоції, теми для роздумів і навіть досвід, отримані від спілкування з пацієнтами. Голова правління громадської організації «Соціальний всесвіт» Алла Аніщенко в одному зі своїх інтерв'ю зазначила, що молоді люди, які стали волонтерами, на духовному і особистісному рівні відчувають кардинальні зміни. І ми як волонтери відчули це на собі. Багато чого ще належить дізнатися, зробити, змінити. Але головне, є люди, які готові прийти в скрутну хвилину і вкрити потребують допомоги тим самим «плащем».
Ми віримо, що з кожним днем ​​ряди молодіжного волонтерського хоспісного руху будуть поповнюватися все новими і новими добровольцями, адже не дарма кажуть: «Щоб змінити світ, потрібно почати з себе».

Волонтери молодіжної служби хоспісної допомоги «Ера милосердя»:
Анастасія Рождественська, I медфакультет, III курс, 2 гр.
Сергій Сендецький, II медфакультет, III курс, 18 група

Газета колективу Харківського національного медичного універсітету «Медичний Університет», № 1-2, 30 січня 2013 року