Заборони судів на проведення мирних зібрань. Харків у п'ятірці лідерів

Представники партнерства «За свободу мирних зібрань» оприлюднили ТОП-6 рішень судів, які порушили право громадян на мирні зібрання в 2012 році. Для цього експерти проаналізували більше 50 рішень українських судів. Дані дослідження були озвучені сьогодні експертами-правозахисниками в ході прес-конференції.

На 6-му місці виявилося рішення Харківського окружного адміністративного суду, який заборонив Харківській обласній організації політичної партії «Демократичний Альянс» проводити мирний мітинг, оскільки «жителі та гості міста з неповнолітніми дітьми відвідують центральну частину міста з метою культурного відпочинку, та проведення мітингу може викликати їх негативну реакцію і обгрунтоване обурення ».

На 5-му місці по абсурдності виявилося знову-таки рішення Харківського окружного адмінсуду. Він заборонив проведення мирного зібрання через те, що захід планувалося провести «в зимовий період року і тому, як наслідок, можливе використання приладів опалення». Суд грунтувався на «Правилах пожежної безпеки в Україні», зареєстрованих в Міністерстві юстиції, згідно з якими «використання тимчасових печей у приміщеннях, як правило, не дозволяється».

На 4-му місці - рішення Миколаївського окружного адміністративного суду про заборону проведення акції біля прокуратури Миколаївської області. Своє рішення суд аргументував наступним чином: «... тримання портрета прокурора Миколаївської області В. Гальцова вниз головою з подальшим вкиданням портрета в урну для сміття, суперечить моральним засадам демократичного суспільства, створює реальну загрозу порушення громадського порядку, охорони здоров'я і моральності та захисту прав і свобод інших осіб ». Перефразувавши відомий вислів, правозахисники зазначили, що, приймаючи таке рішення, представники суду відзначилися «особливим розумом і кмітливістю».

На 3-му місці - знову Миколаївський окружний адмінсуд, який заборонив ще одну подібну акцію. В ході акції на знак протесту проти дій міського голови та начальника департаменту ЖКГ її учасники планували спалити портрети цих посадових осіб. Свою заборону суду пояснив тим, що «у разі вчинення дій, зазначених у заяві, існує загроза заворушень, оскільки дана акція буде здійснюватися в небезпечний для здоров'я і впливу на психіку людей і самого організатора спосіб».

На 2-му місці виявилося рішення Київського окружного адміністративного суду, який заборонив мирні зібрання в центрі Києва з 2 по 9 липня, зокрема, це стосувалося акції біля Українського дому, яка була організована на знак протесту проти «мовного закону» Ківалова-Колесніченка. Однією з причин заборони мирних зібрань у центрі Києва на початку липня 2012-го стало святкування Дня незалежності США. Суд послався на важливість цього свята і «реальну загрозу терористичних атак».

1-е місце в рейтингу найбільш абсурдних рішень судів, які забороняють проведення мирних зібрань, дісталося Черкаський окружний адмінсуд. Він заборонив проведення мирного зібрання, мотивуючи своє рішення наступним чином: «... доказів, які б свідчили про корупційні дії голови Черкаської обласної державної адміністрації, суду не надано, а проведення мирного зібрання, спрямованого на боротьбу з корупційними діями голови Черкаської обласної державної адміністрації, призведе до поширення неправдивої інформації, що негативно вплине на імідж влади ». Керівник програм громадської організації «Український незалежний центр політичних досліджень»

Максим Лациба зазначив, що представники громадських і правозахисних організацій, грунтуючись на даному рейтингу, відправлять відповідні звернення до Європейського суду з прав людини для ознайомлення. Правозахисники сподіваються, що ця інформація може допомогти і прискорити прийняття рішень, що стосуються аналогічних справ українців в Європейському суді. Також ця інформація буде розіслано до «суди-переможці» з трактуванням того, чому подібні рішення суперечать дотриманню прав людини.